Violka trojbarevná

Violka_trojbarevna_maceska_viola-tricolor

 

Violka trojbarevná neboli maceška je jednoletá bylina z čeledi violkovitých (Violaceae) a dorůstá do výšky 10-35 cm. Vyskytuje se téměř v celé Evropě s výjimkou Středomoří. Roste především na polích, loukách, okrajích cest, někdy i v horských oblastech. Podle názvu je zřejmé, že květy violky trojbarevné bývají často tříbarevné. Barva květů je většinou fialová, žlutá a bílá. Jejím plodem je tobolka. Violka by se neměla používat čerstvá, protože je lehce jedovatá. Jedovatost ztrácí sušením. Také se rozhodně nedoporučuje lidem, kteří mají problémy s krevními sraženinami a kornatěním tepen.

Doporučovala se k mytí hlavy při vypadávání vlasů, dále ve formě tinktury při smutných a truchlivých náladách. Tato bylina byla kdysi oblíbeným doplňkem nápojů lásky. Staří Řekové ji  také používali ke zmírňování hněvu a utišení bolestí hlavy. Rostlina rovněž znamenala symbol příjemných myšlenek. Odedávna se také užívala jako lék při nemocech cest dýchacích. Violka je proto účinný prostředek na vykašlávání při průduškových kašlích a může pomáhat při celé řadě infikovaných či zanícených kožních projevů.

Je to mírné, čistící diuretikum. Uklidňuje také zanícené tkáně a posiluje krevní cévy, protože obsahuje mimo jiné rutin, který je dobrý regenerační prostředek pro stěnu vlásečnic. Violka obsahuje saponiny, které mají silné čistící účinky.

V kosmetice se používá pro své protizánětlivé a vyhlazující účinky na pleť. Léčí akné, různé druhy ekzémů, kožní vředy, opruzeniny, spáleniny a je vhodná i při seboroické dermatitidě a lupénce. Výrobci kosmetiky často používají ve svých produktech extrakty z violky, aby docílili těchto speciálních účinků.

Veškeré přírodní produkty s violkou trojbarevnou - Viola Tricolor najdete zde.

 

Zpět do obchodu