Ceramidy

Nedostatek ceramidů je spojený se suchou, svědící, podrážděnou a k poškození více náchylnou pokožkou. V kosmetickém průmyslu se ceramidy přidávají do výrobků pro suchou či citlivou pleť se sklony k mechanickému poškození, v léčivých mastích na dermatitidu, ekzémy, psoriázu. Do pěsticích produktů se používá nejčastěji rostlinný ceramid, odvozený ze slunečnicového oleje.

Ceramidy podporují přirozenou ochrannou bariéru kůže a činí ji odolnější proti nepříjemným vlivům okolí. Tato bariéra brání např. růstu škodlivých bakterií a následnému zanícení pokožky. Ochraňují pokožku před předčasným stárnutím, zachovávají její přirozenou vlhkost. Nejsou ale činiteli pro eliminaci již vzniklých vrásek. Ve vlasové péči posilují kvalitu a sílu vlasů, dodávají jim lesk a zabraňují jejich dehydrtaci, chrání vlas při barvení a před horkem, např. při fénování. Snižují svědění pokožky a výskyt lupů. Jako kosmetická složka jsou ceramidy považovány za neproblematické a nepředstavují závažná zdravotní rizika.

Ceramidy - molekuly lipidů (tuků), jsou přirozenou součástí buněčných membrán. Lipidy mohou být kapalné či pevné látky rostlinného nebo živočišného původu. Ceramidy jsou složené z esfingosinu a mastné kyseliny. Tvoří 50 % naší kožní bariéry a jsou nezbytné pro udržení správné hladiny kožní vlhkosti, tvoří ochrannou vrstvu pokožky.

Zpět do obchodu