Ječmen obecný

Ječné zrno je především zdrojem sacharidů, bílkovin, v menší míře pak tuků a dalších látek. Důležitý je i obsah vitaminů (zejména skupiny B a E, kyselina pantotenová, listová a biotin) a minerálních látek, zvláště křemičitanů, vápníku a fosforu.

Díky vysokému obsahu vitaminu B5 chrání ječmen před záněty kůže a zabraňuje šedivění vlasů. Ječná výživa působí velmi příznivě v prevenci závažných civilizačních onemocnění. Ječmen je odpradávna doporučován jako léčivý prostředek při onemocnění střev, žaludku, dvanácterníku, srdce a jater. Ječmen snižuje cholesterol a je považován za prevenci rakoviny. Nejzdravější variantou je mladý ječmen – několik dnů staré zelené výhonky ječmene, které se zpracovávají šetrnými metodami bez chemických a tepelných úprav, aby si tak ponechaly svoje bioaktivní složení a životadárné látky pro náš organismus. V potravinářství ječmen můžete najít samozřejmě v pivu, ve formě ječných krup nebo mouky.

Ječmen (Hordeum) je rod čeledi lipnicovitých. Zahrnuje 25 druhů planého ječmene. K hospodářsky nejvýznamnějším patří právě Ječmen setý. Ječmen patří mezi nejstarší zemědělské plodiny. Vyskytuje se již v čínské a indické mytologii, archeologicky je doložen již v prehistorických dobách v Evropě, Asii a Africe. Na naše území přinesly ječmen stěhovavé národy z jihozápadní Asie asi před pěti tisíci lety.

Zpět do obchodu