Olivovník evropský

olivovy_olej_olive_oil

 

Olivovník evropský - Olea europaea je stálezelený strom z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Je nazývaný také stromem moudrosti, který se táhne jako majestátní strážce na kopcích a ve stínu křehkého slunce Středomoří. Jeho zelené lístky, jemně odrážející sluneční paprsky, tvoří přírodní ochranu před horkými letními dny. Ať už se nacházíte v rozpálených vinicích Toskánska, útesových pobřežích Řecka nebo malebných vesničkách Španělska, olivovník je společníkem, který zjemňuje všechny smysly. Jeho kořeny se hlouběji zapichují do země, jako by chtěl uchopit život, který mu byl darován, a šířit ho dál.

Olivovník evropský je symbolem naděje, trvalosti a prosperity. Je světlem ve stínu, které osvětluje naši duši a oživuje naše srdce. Jeho silueta se vypravuje do nekonečna, připomíná nám, že krása a síla jsou nekonečné jako čas samotný.

Jeho plody, olivy, jsou skutečným pokladem Středomoří. Zlatavé, plné zdraví a chuti, se tyto plody stávají součástí jídelníčku milionů lidí po celém světě. Když rozkrojíte olivu, vystoupí z ní intenzivní vůně, která vypráví příběh staletí. 

Olivovník evropský je nejen krásným stromem, ale také přináší řadu přínosů a benefitů, které se týkají zdraví, životního prostředí a kulturního dědictví. Zde je několik hlavních přínosů olivovníku evropského:

1. Zdraví a výživa: Olivový olej, který se získává z olivovníkových plodů, je známý svými zdravotními přínosy. Je bohatý na mononenasycené tuky, vitamíny A, E a K, omega-3 mastné kyseliny, kyselinu olejovou, polyfenoly a další živiny, které podporují zdraví srdce, snižují hladinu cholesterolu, chrání před stresem a podporují zdraví mozku. Pokožce díky jeho složení i účinkům dodává intenzivní péči, chrání před působením volných radikálů, udržuje v mladistvém stavu, zvyšuje její elasticitu a posiluje tkáň, ta je pak odolnější vůči kožním poškozením (strie, jizvy). Také pomáhá hojit drobné ranky a akné. Pleť celkově regeneruje, zvláčňuje, pěstí a zklidňuje (vhodný na ekzém a alergické reakce). Olivové listy mají antibakteriální, protivirové, antimykotické, antimikrobiální a protinádorové účinky, ulevují od bolesti, zvyšují koncentraci a mozkové funkce. Vnitřní užívání oleje i listů (v podobě čajů) snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, snižuje krevní tlak, předchází vzniku osteoporózy a může mít mírný projímavý účinek. Více se můžete dozvědět v článku na blogu zde "Síla olivového oleje".

2. Kosmetické využití: 
V kosmetice se nejčastěji využívá olej lisovaný za studena právě z jeho plodů, případně extrakty z listů nebo květů. Olivy a olivový olej jsou bohaté na vitaminy. Olivový olej napříč tomu, že má lehkou konzistenci a rychle se vstřebává, také silně promašťuje a značně prokrvuje. Nejvhodnější je na extrémně suchou, popraskanou pokožku se sklony k šupinatění, na své si ovšem příjde i pokožka dětská, citlivá, podrážděná, zralá, problematická i aknózní, mastnější typy by si měly dát pozor, neboť olivový olej se může chovat silně komedogenně.

3. Kulinářské využití: Olivový olej je oblíbeným a zdravým tukem používaným v mediterránní kuchyni. Jeho lahodná chuť a aroma přispívají k vytváření vynikajících pokrmů, salátových dresinků a omáček.

4. Ekologická rovnováha: Olivovník evropský je charakteristický svou schopností růst ve středomořských podmínkách s minimálním množstvím vody. Jeho kořeny jsou schopné pronikat hluboko do půdy a zadržovat vodu, což pomáhá v boji proti erozi půdy a degradaci krajiny. Olivy a listy stromu poskytují také organickou hmotu, která přispívá k obohacení půdy.

5. Ochrana biodiverzity: Olivovník evropský poskytuje útočiště a potravu mnoha druhům živočichů a ptáků. Jeho přítomnost podporuje biodiverzitu a pomáhá udržovat ekosystém ve zdravém stavu.

6. Hospodářský význam: Pěstování olivovníku a výroba olivového oleje má významný ekonomický dopad v regionech, kde se stromy pěstují. Přispívá k místnímu zaměstnanosti a rozvoji venkovských oblastí.

7. Kulturní dědictví: Olivovník evropský je nedílnou součástí kulturního dědictví Středomoří. Jeho přítomnost je spojena s tradičními zvyky, festivaly a gastronomickými tradicemi, které jsou předávány z generace na generaci.

Celkově lze říci, že olivovník evropský je vzácným stromem, který spojuje zdraví, přírodní rovnováhu, ekonomický rozvoj a kulturní bohatství. Jeho přínosy a benefity jsou obdivuhodné a připomínají nám, jak důležitou roli příroda hraje v našem životě. 

Pusťte se do objevování této krásy a nechte se unést jemností olivovníku evropského. Zajímá vás přírodní kosmetika s Olivovým olejem? Podívejte se ZDE.

 

Zpět do obchodu